Kérdések és kételyek az Erasmus kiutazással kapcsolatban
Ki pályázhat? Minden nappali és levelező tagozatos hallgató egyaránt pályázhat.
-
Ki pályázhat?
Minden nappali és levelező tagozatos hallgató egyaránt pályázhat.
-
Előkészületek / pályázás:
Az Erasmus pályázathoz benyújtani szükséges dokumentumsablonokat ITT lehetséges megtalálni illetve minden egyéb, tanulmányokat igazoló anyagot a Hallgatói Információs Központban tudják beszerezni a pályázók. (HIK elérhetőségek ITT.)
-
Nyelvtudás, a nyelv ismerete:
A gyakorlati nyelvtudás megléte elengedhetetlen, hiszen – bár minden alaposan elő van készítve –, az adminisztráció és az oktatás/számonkérés is a választott idegen nyelven történik.
Ezzel párhuzamosan természetesen a fogadóintézményekben az Erasmus-os diákokra jóval több időt és figyelmet szentelnek, hogy őket az új kihívásokra felkészítsék.
-
Kapcsolattartás, segítségkérés:
Minden küldő és fogadóintézménynek vannak Erasmus koordinátorai, akik a kiutazás zökkenőmentesítésében próbálnak a hallgatók segítségére lenni.
Kinti és hazai diáktömörülések önkéntes alapon segítenek a kezdeti lépésekben, egyéb teendőkben. (ld. ESN)
A Zsigmond a fogadóintézetekkel természetesen aktív kapcsolatban áll, plusz a hallgatók e-mailben és telefonon egyaránt elérhetik az itthoni Erasmus munkatársakat.
-
Költségek, finanszírozás:
Az Erasmus egy ösztöndíj, amelyet a hallgató a pályázat elnyerését követően kap meg, ami ésszerű gazdálkodás mellett teljes mértékben fedezheti a kinti lét során felmerülő elkerülhetetlen költségeket (szállás, étkezés, utazás, egyebek) valamint több-kevesebb kulturális programot. A helyi árakról (élelmiszer-beszerzési helyek, albérletek/kollégiumok) érdemes már az indulás előtt tájékozódni, mert településen, de még adott városrészen belül is óriási különbségek lehetnek.
-
Pénzkereseti lehetőségek, egyéb támogatások:
Érdemes a kiutazás előtt kiváltani a nemzetközi diákigazolványt, hiszen ezzel számos kedvezmény és ingyenes szolgáltatás érhető el a célállomáson.
A külföldi fogadóintézetekben is működnek karrier centrumok, amelyeket felkeresve – országfüggően – lehetséges hivatalos diákmunkához jutni.
-
Időtartam, a kint tartózkodás hossza:
Általánosságban a köznyelv Erasmus félévnek hívja, amelyet ténylegesen oktatási félévnek kell számolni, ami nagyságrendileg 4-5 hónapot jelent. Ez az idő bőven elégséges a beilleszkedést követő nemzetközi környezetben átélhető élmények maradéktalan megszerzésére, a nyelvtudás bővítésére, a kapcsolatrendszerünk építgetésére.
-
Hazai tanulmányok folytatása:
Az Erasmus program során a hallgatónak a kint teljesített tárgyait, amelyek a Zsigmondos tematikában is szerepelnek, teljes mértékben elismerjük. Így az előírásokat betartva a hallgató az eredeti tanterve szerint haladhat.